DWSZdr
AKTUALNOŚCI
Wtorek, 26 stycznia 2021 r.
Komunikat MON: Konferencja prasowa nt. nowych inicjatyw naukowych
14.12.2016
15.12.2016 rok

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczyna cykl interdyscyplinarnych spotkań naukowych w formie wykładów i seminariów z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy naukowcami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii, fizyki. Inauguracyjny wykład wygłosi prof. Robert A. Schwartz z Rutgers Medical School w New Jersey. Wydarzenie zaplanowano 15 grudnia br. o godz. 12.00 w auli Wojskowego Instytutu Medycznego.

Spotkania będą poruszać tematykę najnowszych rozwiązań i światowych trendów rozwojowych w technice i technologii wpływających na kierunki modernizacji sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także urządzeń technicznych podwójnego zastosowania oraz nowych technik, metod diagnostycznych, leczniczych, jak również profilaktyki zdrowotnej i możliwości ich stosowania w wojskowej służbie zdrowia.

Ideą tego projektu jest pobudzenie dyskusji dotyczącej przyszłościowych kierunków badań, wdrożeń i edukacji w danych dziedzinach w obszarach istotnych dla Sił Zbrojnych. Celem przedsięwzięcia ma być nie tylko możliwość zapoznania się z osiągnięciami naukowymi, ale także pogłębienie wiedzy i wymiana doświadczeń. Projekt ma również służyć promocji polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. Wykłady mają charakter otwarty, natomiast seminaria będą skierowane do ograniczonego kręgu specjalistów i osób zainteresowanych daną problematyką.

Inauguracyjny wykład prof. Roberta A. Schwartza z Rutgers Medical School w New Jersey na temat zagrażających życiu zmian skórnym wywoływanym lekami odbędzie się w dniu 15 grudnia br. o godz. 12.00 w Wojskowym Instytucie Medycznym. Seminarium naukowe z udziałem Profesora odbędzie się następnego dnia na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pozostałe wykłady są zaplanowane na rok 2017 z udziałem następujących naukowców:

* kwiecień/maj - Robert Gallo – amerykański lekarz, wirusolog, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 (!(74 r.), współodkrywca wirusa HIV (1984 r.), współtwórca testu wykrywającego HIV (1985 r.), twórca i dyrektor Institute of Human Virology na Univeristy of Maryland School of Medicine w Baltimore;

* maj - Shūji Nakamura – japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 r. otrzymanej wspólnie z Isamu Akasakim i Hiroshi Amano za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, od 1999 r. profesor inżynierii na University of California w Santa Barbara, pionier w zakresie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło;

* czerwiec - Kurt Wüthrich – szwajcarski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2002 r. otrzymanej wspólnie z Koichi Tanaką i Johnem Fennem za prace nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego, umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach, profesor w Scripps Research Institute w La Jolla (Kalifornia) i Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu;

* wrzesień Andrew Schally – amerykański biochemik i lekarz polskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 r. otrzymanej wspólnie z Rogerem Guilleminem i Rosalyn Sussman Yalow za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności (początek neuroendokrynologii), profesor w University of Miami Miller School of Medicine.

W przygotowaniu są również zaproszenia dla kolejnych naukowców.

Więcej informacji: podsekretarz@mon.gov.pl


Zobacz załączony dokument >>>