DWSZdr
AKTUALNOŚCI
Sobota, 23 stycznia 2021 r.
Pomoc medyczna dla Ahmeda
11.04.2014
Operacja przepukliny 6-letniego Ahmeda przeprowadzona przez polski zespół medyczny XIV zmiany PKW Afganistan w szpitalu polowym w Ghazni przywróciła afgańskiemu chłopcu sprawność fizyczną i radość do życia.

8 marca br. na jednej z wielu akcji humanitarnych realizowanych przez żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, spośród setki pacjentów przebadanych przez polski zespół medyczny zgłosił się funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa Narodowego z sześcioletnim synem. Dolegliwości bólowe jakie towarzyszyły chłopcu miały związek z przepukliną i spowodowały ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu Ahmeda. Polski lekarz major dr n. med. Krzysztof Chmiela badający Ahmeda zaproponował ojcu chłopca wykonanie operacji przepukliny w polskim szpitalu w Ghazni.
 

 
Po udzieleniu zgody na zabieg przez generała brygady Cezarego Podlasińskiego - dowódcę XIV zmiany PKW Afganistan, 29 marca br. afgański funkcjonariusz przywiózł małego Ahmeda do polskiego szpitala polowego. Podczas pobytu
w polskim szpitalu, personel medyczny Grupy Zabezpieczenia Medycznego otoczył  Ahmeda opieką. Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych i ponownej ocenie chirurgicznej chłopiec trafił na stół operacyjny. W wojskowym szpitalu zabieg wykonał podpułkownik dr n. med. Robert Brzozowski, chirurg opiekujący się chłopcem – Stan Ahmeda jest bardzo dobry – cieszy się lekarz. – Kolejna pomyślnie przeprowadzona operacja na afgańskim pacjencie w trudnych warunkach misyjnych jest podwodem do satysfakcji. Chętnie pomagamy ludności afgańskiej, a tym bardziej młodemu pokoleniu – dodał podpułkownik dr n. med. Robert Brzozowski.
Po godzinnej operacji Ahmed został przeniesiony do oddziału szpitalnego, gdzie czekał na niego ojciec. - Patrzyłem na szczery uśmiech ojca Ahmeda, który był szczęśliwy z pomyślnej operacji. W całym zdarzeniu ten uśmiech jest dla nas bezcenny  - powiedział  major dr n. med. Krzysztof Chmiela, anestezjolog, który prowadził znieczulenie. – Tutaj w  szpitalu traktujemy wszystkich pacjentów tak samo, czy to Afgańczyk czy Polak, każdy ma taką samą opiekę, ale do dziecka pochodzi się bardziej uczuciowo – dodała starszy kapral Paulina Wcisło, ratowniczka medyczna.
Stan zdrowia pacjenta, poprawiał się znacząco. Następnego dnia, po zmianie opatrunku i analizie badań laboratoryjnych Ahmed wraz z ojcem udał się do domu. Kolejne spotkanie w polskim szpitalu odbyło się po dwóch dniach, podczas wizyty kontrolnej chłopca.
Ojciec Ahmeda wielokrotnie dziękował zespołowi medycznemu opiekującemu się jego synem, za pomoc i troskę jaką mu okazano. Szczególnie dziękował ratowniczce Paulinie, która w czasie pobytu Ahmeda w polskim szpitalu stała się jego „polską mamą”.  -  Bardzo Wam dziękuję, że udzieliliście pomocy mojemu synowi mimo tego, że nie była to rana odniesiona w działaniach wojennych. Jesteście bardzo otwarci na Afgańczyków. Przekazuje Wam podziękowania i pozdrowienia od wszystkich Afgańczyków, którzy dokładnie wiedzą co dla nich robicie i są Wam za to bardzo wdzięczni – tymi słowami wyraził swoją wdzięczność ojciec małego Ahmeda.
***
Polski szpital polowy  w bazie Ghazni znany jest  w całej prowincji. Tutaj uratowano życie Zarce,  rannej podczas wymiany ognia pomiędzy afgańską policją, a talibskimi ekstremistami,  czy znalezionemu przy drodze noworodkowi – dziewczynce, której nadano imię "Pola", a także Navidowi, ciężko poparzonemu od wybuchu puszki
z benzyną, wrzuconej przez jego kolegów do ogniska. Operacja przepukliny Ahmeda w polskim szpitalu polowym jest kolejnym przykładem niesienia pomocy medycznej
dla ludności afgańskiej przez żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Tekst: ppor. Radosław Gruźlewski
Zdjęcia: kpr. Łukasz Derdziak